Zespół Szkolno-Przedszkolny w Niwiskach

Patron

26 grudnia 2019

Patronem naszej szkoły jest Władysław Reymont. Nie wiadomo jednak od kiedy, gdyż wszelka dokumentacja szkoły uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Pierwsza wzmianka o Władysławie Reymoncie jako patronie pochodzi z roku szkolnego 1926/27. Tak więc na pewno co najmniej od 1926 roku pisarz patronuje naszej szkole.

Władysław Stanisław Reymont (właśc. Stanisław Władysław Rejment) urodził się jako syn organisty 7 maja 1867 roku we wsi Kobiele Wielkie w pow. Radomsko, a zmarł 5 grudnia 1925 roku. Miał liczne rodzeństwo: siedem sióstr i brata. Był pisarzem i publicystą. Wcześniej pracował w wędrownym teatrze a potem na kolei. Był także reporterem, jednocześnie szkolił się w zawodzie krawca.
Z czasem stał się czołowym przedstawicielem nurtu realistycznego w prozie Młodej Polski i jednym z najwybitniejszych rodzimych prozaików. W swojej twórczości łączył żywiołowy realizm z tendencją do naturalistycznego studium środowiska.

W swoich wczesnych utworach, głównie nowelach i reportażach, wiele miejsca poświęcał problematyce społecznej i realiom wsi polskiej. W 1899 r. wydał słynną powieść "Ziemia obiecana", zekranizowaną w 1975 r. przez Andrzeja Wajdę. Na przykładzie Łodzi ukazał w niej brutalne prawa rządzące wczesnym kapitalizmem.
Głównym dziełem pisarza stała się jednak czterotomowa epicka powieść "Chłopi" (1904-1909), pokazująca naturalistyczny, a zarazem mityczny obraz polskiej wsi. Na podstawie utworu nakręcono później serial telewizyjny i film pełnometrażowy (1973). 13 listopada 1924 r. Władysław Stanisław Reymont, jako drugi po Henryku Sienkiewiczu pisarz polski, otrzymał literacką nagrodę Nobla.
W innych swoich utworach, takich jak "Marzyciel" (1908) czy "Bunt" (1924), Reymont poruszał głównie problematykę społeczno-obyczajową, napisał też trylogię historyczną "Rok 1794" (1913-1918).
Ostatnie lata spędził w Kołaczkowie nad Wrześnią

Niektóre utwory i dzieła Reymonta:

 

 

Co roku uroczyście obchodzimy święto patrona naszej szkoły organizując akademię. A jak wyglądał ten dzień 5 grudnia 1975r.? Dzień Patrona zorganizowała wówczas drużyna harcerska. Wszystkie klasy przygotowały dekoracje poświęcone autorowi "Chłopów". Zorganizowano także wystawę składającą się z twórczości Wł. Reymonta. Czołowe miejsce zajmowała powieść "Chłopi". Podczas akademii z okazji 50 rocznicy śmierci Wł. Reymonta dzieci zostały zapoznane z życiorysem Patrona Szkoły. Następnie przedstawiono na scenie jedną z nowelek autora pt. "Szczęśliwi". Uczeń klasy VII Waldemar Furowicz narysował ołówkiem podobiznę Wł. Reymonta, którą umieszczono powyżej.